Ügyfelem sok év után külföldről hazatelepülő komoly szakember. Még jóval a költözés előtt megvásárolt egy lakást, azzal a szándékkal, hogy átalakítja, felújítja.
A felújítással megbízott generálkivitelező azonban a munka tervezett megkezdése előtt egy héttel elállt a szerződéstől, a költözés napja pedig közeledett. Ekkor keresett meg engem az úr, tudok-e ebben a helyzetben segíteni?
Tudtam.
Felmértem a lakást. Azonnal feltűnt, hogy a korábbi felmérési terv nem pontos. Az étkező és a konyha egybenyitása nem lehetséges, mivel pont itt egy teherbíró funkciójú külső fal folytatódik belül. (Ezt a tényt azért statikus mérnökkel is megtámogattam.)
Kiderült továbbá, hogy a környék legnagyobb építőanyag áruházában ingyenesen megtervezett csodálatos fürdőszobaterv (ami nem mellesleg egy nagyon komoly összegű csempe- és szanitervásárlás alapja volt) használhatatlan. Az áruház tervezője is a hiányos alaprajzból dolgozott, nem vette figyelembe, hogy a házban a vezetékek egy kijelölt helyen futnak fel az emeletek között, vagyis strang van ott, ahová ő zuhanyfülkét álmodott.
Mentettem a menthetőt, a felmérés után a megvásárolt termékek egy részét felhasználva, kiegészítve újakkal megterveztem a lakás helyiségeit, felügyeltem a kivitelezést és végül átadtam a tulajdonosnak, aki boldogan nyugtázta, hogy lett egy új magyarországi otthona.
Két nagyon komoly tanulsága van ennek a munkának:
- Ha nem vagyunk szakmabeliek, már a vásárlás előtt mutassuk meg a kiszemelt ingatlant olyannak, aki meg tudja ítélni az átalakítás esélyeit. Ez lehet építész, statikus, lakberendező is.
- Soha ne fogadjunk el olyan akár ingyenesen vagy díjazásért elkészített tervet, amelyet nem előzött meg helyszíni felmérés. A kockás papírra felrajzolt méretek ugyanis nem tartalmazhatnak fontos információkat, amelyek lehetetlenné teszik a kivitelezést.